Beit Project

"Bejt Project 2016"

Uczniowie naszego gimnazjum kolejny raz zostali wyróżnieni możliwością udziału w międzynarodowym "The Beit Project".- 29,30 września i 6,7 października pracując w grupach wędrowali w poszukiwaniu historii naszego miasta.

Głównym celem było stworzenie filmu związanego z historią pewnego obiektu. Gimnazjaliści zbierali materiały, między innymi zdjęcia, wywiady z przypadkowymi przechodniami. Działali wraz z drugoklasistami PG nr 16. Opiekunami podczas projektu byli: Gabriela Jaworska, Małgorzata Morawska oraz  Grzegorz Nawrot.

Wspierany przez UE projekt zainaugurowany został w Paryżu w 2011 roku w przestrzeni związanej z dziedzictwem kultury żydowskiej. Jego pomysłodawcą był David Stoleru, francuski nauczyciel i architekt, specjalizujący się w konserwacji zabytków i edukacji. Obecnie organizowany jest przez organizację non-profit z siedzibą w Barcelonie, której polskimi partnerami są: Muzeum Historii Żydów Polskich i Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Beit Project otrzymał również patronat Parlamentu Europejskiego oraz wsparcie w ramach programu Europa dla Obywateli. Jego poprzednie edycje odbyły się w Barcelonie, Rzymie, Brukseli, Berlinie oraz w Londynie .

Oficjalne zakończenie odbędzie się w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana 30 listopada 2016r.

Filmy z obu edycji można oglądać się wraz z produkcjami uczniów z innych krajów na stronie:

http://thebeitproject.org/

Ciekawostki i relacje można znaleźć na:

https://www.facebook.com/beitprojectlodz/

Relacja fotograficzna...

 

 

"Bejt Project 2015"

Tylko 2 gimnazja w Polsce wzięły udział w międzynarodowym projekcie unijnym „Beit Project”2015 - m.in. nasza szkoła. Zdobyliśmy nowe umiejętności. Nasi uczniowie byli reporterami, reżyserami, scenarzystami, montażystami, tropicielami przeszłości Łodzi. Wrażenia były niesamowite. Powstały niezwykłe etiudy filmowe, które można zobaczyć na międzynarodowej stronie Projektu: http://thebeitproject.org  lub www.facebook.com/beitprojectlodz/.

 

Oficjalne zakończenie odbyło się w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Wybrano 10 najlepszych filmów.

Wśród laureatów znaleźli się Martyna Banasik, Damian Wielemborek, Julia Solibieda, Michał Gaszewski, Maria Cięciwa i Paweł Bińkowski, którzy odebrali nagrody ze szczególnym wyróżnieniem za:

 „Oryginalny temat i montaż”

 „Najlepszy reportaż filmowy”

 „Poetyckość przekazu i ważny temat społeczny”.

 

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Projekt będzie kontynuowany w roku szkolnym 2016/2017.